Informacje i porady

Otrzymujemy od pewnego czasu dużo ofert, czym one się różnią?

Z uwagi na projekt "Aktywna tablica" na rynku pojawiło się w ostatnim czasie bardzo dużo firm, które bez odpowiedniego doświadczenia i zweryfikowanych produktów, gwarantujących prawidłową i bezproblemową realizację projektu, postanowiły zająć się sprzedażą sprzętu multimedialno-interaktywnego do szkół. Większość tych firm na co dzień zajmuje się zupełnie innym zakresem działalności (przykładowo, dobry wydawca książek lub dostawca telefonów rzadko kiedy jest ekspertem od sprzętu). Oferty tych firm bardzo często nie są zgdodne z wymaganiami MEN.Dlatego rekomendujemy zakupy u sprawdzonych dostawców, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie. Z względu na skalę projektu (5000 szkół), warto wziąć pod uwagę czy dostawca realizował w ostatnim czasie w Polsce projekt o takiej samej lub podobnej skali.

Zapewnij oprogramowanie z bezpłatną aktualizacją

Szkoły wybierając niektóre znane marki tablic i monitorów, padło ofiarą niedoszacowanych kosztów, związanych z koniecznością uiszczenia dodatkowej opłaty za roczny abonament do dostęp do oprogramowania lub jego aktualizacji.

Czy oprogramowanie do tablic jest wymagane?

Tak, jest wymagane. Ważne jest, aby oprogramowanie było intuicyjne, przejrzyste,proste w obsłudze tak by nauczyciele potrafili z niego korzystać. Niektóre oprogramowania posiadają bogate biblioteki obrazków, które nauczyciele mogą wykorzystywać w swoich materiałach. Z uwagi na liczne gotowe materiały i gotowe lekcje, ćwiczenia udostępniane wraz z podręcznikami przez wydawców (zgodne z nauczanymi przez danego nauczyciela treściami), okazuje się, że gotowe lekcije przygotowane przez innych nauczycieli nie mają dużego praktycznego zastosowania lub materiały nieprzystosowane do nowej podstawy programowej. Praktyka pokazuje że większość nauczycieli zależy na wykorzystaniu materiałów od wydawców podręczników, z których korzystają, powiązanych z konkretnymi tematami ich lekcji lub wykorzystaniu bogatej bazy materiałów zakupionych przez MEN i dostępnych publicznie i bezpłatnie na portalu www.scholaris.pl

Czego wymaga oferta zgodna z MEN?

Ofert muszą zawierać instalacje i podstawowe szkolenie nauczycieli, ponieważ jest to jedna z wymóg projektu. Takie koszty muszą być uwzględnione. Z uwagi na skalę projektu, warto wybierać dostawców, którzy umożliwią kompleksową realizację projektu i mają w tym zakresie doświadczenie. Ważne aby dostawca wystawił prawidłowo fakturę, zgodne wymaganiami zapytania ofertowego do tego projektu lub przetargu. Więcej informacji można uzyskać dzwoniąc pod numer: tel. 519-050-995 lub napisać do nas na adres: kontakt@aktywna-tablica.pl można również kliknąć w czat online na dole strony.

Które technologie tablic interaktywnych są warte uwagi i dobre ?

Każde technologie mają pewne zalety i pewne wady. Warto, aby technologia była sprawdzona w realnym użytkowaniu szkolnym. Obecnie najpopularniejszą technologią jest IR (podczerwień),pozwala ona na  korzystanie z tablicy dowolnym pisakiem lub palcem. Technologia ET (elektromagnetyczna), wymaga specjalnego pisaka, który jest nieodstępnym elementem tablicy, który stanowi łatwą do uszkodzenia w szkole część tablicy, dlatego przez kilka ostatnich lat rzadziej obserwuje się zamówienia w tej technologii.

Niektóre produkty posiadają możliwość multidotyku o ile ma to znaczenie praktyczne w przypadku zastosowaniu 4-10 dotyków w tym samym czasie (np. 2 osoby korzystające tablicy używające funkcji powiększania lub obracania obiektów) o tyle większa liczba np. 20 jest tylko zabiegiem mającym na celu ograniczenie konkurencji, nie mającym realnego zastosowania w szkole (wystarczy odpowiedzieć sobie na pytanie jak często 15-20 uczniów stoi i pracuje przy tablicy równocześnie - pomijając fakt, że jest to fizycznie niemożliwe). Należy uważać na tego typu oferty, ponieważ mogą narażać szkołę na niepotrzebne, zwiększone koszty zakupu poprzez sztuczne ograniczenie konkurencji.

Czy prawdą jest, że tablice ceramiczne zbyt mocno odbijają światło?

Prawdą jest że , tablice o powłokach ceramicznych charakteryzują się dużym odblaskiem świecącego na nie projektora, co powoduje że część uczniów może mieć brak możliwości oglądania wyświetlanych treści na tak odbijającej światło powierzchni (przy pewnych kątach patrzenia tworzy się wielka biała plama). Dlatego powierzchnie mocno odblaskowe ceramiczne nie są zalecane w tablicach interaktywnych. Świetnie zaś sprawdzają się jako zwykłe tablice (za ok. 200-400 zł), uzupełniające tablicę interaktywną. Klasa wyposażona w dodatkową, zwykłą tablicę ceramiczną, jest lepsze ponieważ, nie powoduje niszczenia, zużywania tablicy interaktywnej, podczas pisania po niej mazakami lub pisakami (standardowe zużycie pozostawiające po wielokrotnych użyciach przebarwienia i ślady).

Czy jest możliwość zmiany rodzaj sprzętu wskazany we wniosku?

Nie. Rodzaj jest rzeczą nie do zmian. Natomiast można dobrać odpowiedni model i producenta. Jeżeli potrzebujesz profesjonalnej pomocy eksperta z wieloletnim doświadczeniem możesz zadzwonić pod numer: tel. 519-050-995 lub napisać do nas na adres: kontakt@aktywna-tablica.pl można również kliknąć w czat online na dole strony.

Dlaczego warto sprawdzić jakość sprzętu oraz wiarygodność dostawcy ?

W projekcie "Aktywna tablica" w roku 2017 uczestniczy ok. 5000 szkół na terenie całej Polski. Jest to spore wyzwanie, dlatego jeżeli szkole zależy na dobrym i kompleksowym wdrożeniu warto korzystać z firm, które w ostatnim czasie realizowały tak duże przedsięwzięcia i mają w tym zakresie wysokie doświadczenie. Ochroni to szkołę przed konsekwencjami nieodpowiedniego wyboru. Jeden z takich projektów (największy w ostatnich latach) realizowany był w województwie kujawsko-pomorskim, w ramach którego zostało zainstalowanych prawie 2200 kompletnych zestawów interaktywnych (opartych o tablicę interaktywną IQ Board - więcej o tablicy) wraz z przeszkoleniem nauczycieli.

Czym się kierować przy wyborze projektora?

Oprócz parametrów takich jak jasność, kontrast czy rozdzielczość, które w dużej mierze pozwalają wstępnie określić jakość projektora, to nie są to jedyne istotne parametry. Na bazie wieloletnich doświadczeń i dużych wdrożeń udało się wychwycić wady i zalety wielu producentów projektorów dostępnych na rynku. Producenci, którzy zajmują się wyłącznie tworzeniem i rozwojem projektorów obserwuje się u nich najniższą awaryjność (np. Optoma - więcej o projektorze). Często niestety urządzenia producentów, dla których projektory są tylko jednym z licznych działów masowej produkcji, po czasie często tracą jakość obrazu lub cechują się wysoką awaryjnością. Istotnym jest również uwzględnienie pogwarancyjnych kosztów części zamiennych. W projektorach z wymiennymi filtrami należy liczyć się po pewnym czasie z dodatkowymi kosztami serwisowymi.

 

Technologia LCD w projektorach jest bardzo wrażliwa na duże zapylenie i kurz, a takie warunki panują w szkołach. Dlatego zaleca się korzystanie z technologii DLP. Urządzenia w tej technologii charakteryzują się dużo większą odpornością na trudniejsze warunki pracy.

Czym się kierować przy wyborze interaktywnego monitora dotykowego?

Projekt przewidywał rozmiar min. 55" ale w rzeczywistości jest to zdecydowanie za mały monitor do klasy szkolnej. Absolutnym minimum jest wymiar 65", które u niektórych dostawców można zakupić w cenie 55" (więcej o ekranach tutaj).

 

Rozdzielczość 4K - przy monitorach wielkoformatowych o wymiarach większych niż 60" zalecane jest by rozdzielczość monitora była wyższa niż FullHD.

 

Możliwy jest podatek 0% VAT na monitory dotykowe, aby otrzymać szczegółową informację jakie formalności muszą być spełnione w tym zakresie, prosimy o kontakt: tel. 519-050-995 lub napisać do nas na adres: kontakt@aktywna-tablica.pl można również kliknąć w czat online na dole strony.

W jaki sposób i dlaczego warto zadbać o niższe koszty serwisu pogwarancyjnego?

Monitory dotykowe posiadają innowacyjny, sprzęt z modułem serwisowym (najczęściej zainstalowany i wyjmowany w postaci “skrzyneczki” z boku monitora) umożliwiają ich szybką obsługę techniczną, bez konieczności demontażu całego, ciężkiego monitora (i ewentualnego wysyłania go do kosztownego serwisu producenta po okresie gwarancji). Pozwala to również na serwisowanie bez zakłócania normalnej pracy szkoły (serwis można wykonać nawet podczas szkolnej przerwy).

Czy właściwymi partenrami są dostawcy książek, długopisów lub telefonów do prawidłowej realizacji, wdrożenia i serwisowania interaktywnych rozwiązań dla szkół?

Szkoły i urzędy oczekują profesjonalnej i kompleksowej realizacji rządowego projektu “Aktywna tablica”. Uruchomienie tego projektu poskutkowało pojawieniem się na rynku oferentów, specjalizujących się w innych branżach, często niezwiązanych z edukacją. Już teraz słychać głosy niezadowolonych szkół, które napotkały na problemy ze sprzętem lub jego nieprawidłowym serwisowaniem ze strony incydentalnych, niebranżowych dostawców sprzętu interaktywnego. Dlatego warto zaufać firmom o wieloletnim doświadczeniu w interaktywnej edukacji, dla których długofalowe zadowolenie klienta stoi ponad jednostkowym, okazjonalnym zyskiem, a których doświadczenie może uchronić szkoły i urzędy przed późniejszymi problemami w realizacji i utrzymaniu rządowego projektu.

Czy jest potrzebne, żeby monitor był z Androidem i dostępem do sklepu Google Play

Android zainstalowany w monitorze dotykowym,pozwala nie tylko na możliwość wygodnej i szybkiej pracy bez potrzeby włączania komputera, ale również dostęp do tysięcy aplikacji edukacyjnych w sklepie Google Play (UWAGA! Nie wszystkie monitory dotykowe z Androidem posiadają dostęp do sklepu Google Play).

Założenia programu Aktywna Tablica

Program "Aktywna Tablica" to rządowy projekt rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2017-2019.
Zadaniem Programu "Aktywna Tablica" jest zapewnienie niezbędnej infrastruktury w zakresie TIK w postaci nowoczesnych pomocy dydaktycznych takich jak tablice interaktywne, projektory multimedialne, głośniki a także interaktywne monitory dotykowe.